5 Şubat 2007

Kırmızı Koltuk (geçici başlık)


Dedim ki her ay sonunda geçen ayın kendi açımdan vizyon özetini çıkarayım, hem henüz görmemiş olanlara bir fikir verir, hem de kendimde izim kalır. Madem düzenli olacak, bir de başlık bulmak gerek buraya. Fikri olan?  • Prestige : İhtişamlı. Gerilimli. Bazı bazı kendini ele verse de herkes farklı bir yerinde öngörüde bulunuyor, ama sonuç herkes için şaşırtıcı. Bu Christian Bale'in Machinist'te oynayan Christian Bale olduğuna inanası gelmiyor insanın, ama işte tam da bu yüzden inanıyorum. Sinemada seyirlik bir film.

  • Open Season: Onca hevesli gittiğim ve Mert'i de kısmen sürüklediğim film maalesef hayalkırıklığı yaşattı. En azından SONY Pictures'ın ilk filmi olması nedeniyle biraz daha özenli bir şeyle karşılaşmayı bekliyordum. Aralara serpiştirilmiş onlarca karakterden en azından birkaçını incelikle işleseler, filmi kotarabilirlermiş ya, bu seferlik olmamış.

  • Man of the Year: Robin Willams'ın replikleri için izlemeye değer, gerçekten suya sabuna dokunarak eleştiriyor Amerikan politikasını ne de olsa. Ama kısıtlı zamana hem gerilim hem aksiyon hem politik eleştiri biraz da romantizm, olması gerekenden fazlasını sıkıştırmaya çalışmışlar sanki.

  • Dejavu: Eli yüzü düzgün, senaryosu kurgusu oyunculuğu derli toplu. Uzayın katlanması, zamanda yolculuk konularına az biraz ilgi duyanlar için çekici olabilir bence, en azından Einstein - Rosen Bridge nedir, şöyle bir değinip gerisini öğrenmeyi bize bırakıyor.

  • Son Osmanlı (Yandım Ali): Irkçı ve cinsiyetçi yaklaşımı bir kenara bırakabilirsek, eğlenceli ve çizgi romanı dönüştürmesi açısından çok başarılı bir film var karşımızda. Yandım Ali tipik bir James Bond, ama tek tabanca. Geçişler, dövüş sahneleri, İstanbul manzaraları sevdiklerimden. Daha az şovenist ve cinsiyetçi olması gerektiğini savunanlara diyeceğim, o zaman çekilen Yandım Ali'nin filmi değil belki bir (buraya bir örnek bulmaya çalıştım ama aklıma gelen bütün çizgi roman kahramanları ırkçılıktan yırtsa bile cinsiyetçiliğe takıldı, alternatif bulursanız siz doldurun) olurdu.

15 Şubat itibariyle If İstanbul Film Festivali'nde olacağım efendim, muhtemel zaman çizelgemi yakında buradan yayınlarım. İndirimli bilet almak isteyenler bana bir selam çaksınlar, kontenjanımız sınırlıdır.

Hiç yorum yok: