11 Şubat 2007

Reklamları İzlediniz


Türkiye'de en çok reklam veren şirketler hakkında bilginiz var mı? Üç aşağı beş yukarı ilk 10 şu şekilde: Ülker, Unilever, P&G, Coca-Cola, Arçelik, Reckitt Benckiser, Danone, Nestle, Vestel, Turkcell.
Tam da beklediğim gibi çoğu hızlı tüketim (çoğunlukla gıda ve temizlik ürünleri) sektöründen, arada dayanıklı tüketim ürünleri şirketi var birkaç tane ki ürün yelpazesi ve aralarındaki rekabet onları bu listeye taşıyan. Beni şaşırtan banka adı görememek oldu aslında, sanırım ürün portföyü kısıtlı olan bankalar toplu değerlendirmede yüksek sıralarda yer alabilecekken teker teker pek de "en büyük reklamcı" değiller.
İstediğim bu tarz bir analiz yapmak değil aslında. Asıl istediğim, bir an için bu firmaları reklama bunca büyük bir pay ayırmaya iten faktörleri düşünmeniz ve tüketici olarak öneminizin farkına varmanız. Onların bu reklamları verecek parayı ve hatta çok daha fazlasını kazanmasını sağlayan bizleriz, bu durumda bu reklamları nereye vereceklerini belirleyen de bizler olmalıyız. Zaten öyle değil mi diyebilirsiniz. Yani çeşitli ölçümler, hedef kitle çalışmaları yapılıyor. Ama bu şirketlerin hangi biri reklam verdiği program, gazete, dergi vb içeriğini inceliyor, eleştiriyor, yorumluyor. Ben bunu şirketlerin sosyal sorumluluklarının bir parçası olarak görüyorum. Bu yüzden de diyorum ki, beğenmediğimiz, eleştirdiğimiz, tenkit ettiğimiz yayınlara reklam veren şirketlere bu yayınların devamlılığını sağlayan desteklerinden dolayı tepkimizi gösterelim, en basit şekliyle ürünlerini tüketmeyelim. Unutmayalım ki, bir kişi tek başına düşlediğinde, bu yalnızca bir düştür.Pek çok kişi beraber düşlediğinde, bu yeni bir gerçekliğin başlangıcıdır.

Hiç yorum yok: