24 Nisan 2007

Takanın Reisi

Aşağıdaki kamuoyu araştırması bugün bizzat tarafımca yapılmıştır.
Soru: Bugün açıklanan cumhurbaşkanı adayımız hakkında ne düşünüyorsunuz?
Cevap: Desteklemiyoruz, Teddy Bear gibi cumhurbaşkanı olur mu be?!

6 yorum:

metoot dedi ki...

Bu adayın Cumhurbaşkanı adayı olacak kadar neyi var acep..?!!

turumcu dedi ki...

Muhtemel cevaplar:
- Kendisini destekleyen 354 sandalyeli iktidar partisi var.
- Halefine göre daha sakin ve yumuşak tavrı, güler yüzü, ve iki yabancı dili var. Bunun yanı sıra Türkiye'yi türban yüzünden AİHM'ye vermiş ama daha sonra kendisinin dışişleri bakanlığı döneminde bu başvurusunu geri çekmiş bir eşi, ve Refah Partisi'nin kapatıldığı dönemdeki "kayıp trilyonlar" davasında sanıklığı var (kendisi dokunulmazlık nedeniyle 10 yıldır yargılanamıyor).
- Bir de, sıkılası yanakları var tabi.

erman dedi ki...

Bir de "üstadım" dediği Necip Fazıl Kısakürek var. Ne diyordu N. Fazıl üstad:

"İslâm inkılâbının, tam mânasiyle toplu ve merkezî dış politikasına gelince, bu incelerin incesi ve naziklerin naziği bir sanat işidir. Bütün dâva, Garplının ruhî butlanından hariç ve iyi taraflarını lif lif ayıklayıp onu 'hikmet ve hakikat mü'minin kaybolmuş malıdır, nerede bulsa alır!' fermaniyle ve gerçek bir bünye aşısiyle Doğuya zam ve bundan yepyeni bir terkip çıkarmak... Bu terkibin yıllar boyunca sınır içi, gizli ve açık, tezgâhını kurup işletmek... Büyük Doğu mefkûresinden damlayan bu mayayı, şimşeklerini yedi bucak ve dört iklime saçmaya başlıyacağı âna kadar bir vatan sırrı olarak muhafaza etmek ve devre devre bütün mahremlerin hududuna riayet etmeyi bilmek... Yoksa Batı dünyası böyle bir oluşa imkân bırakmaz. Batıyı aldatıcı, incelerin incesi bir siyaset.

Topyekûn Doğunun, maddî ve mânevi Garp emperyalizmasına karsı kurtuluş ve ihtilâlini, anbean beslemek ve günü gününe geliştirmek... Bunun için. dünyasını bütün tezattan ve buhranları içinde devam ettirici şartlara, muazzam bir casus ve sahte müttefik dehasiyle yardımcı olmak... Nihayet ve kısaca, rahimdeki çocuğu, doğuracağı andan pehlivan yetiştireceği ve mazlûm mânasiyle makhur maddesinin intikamını alacağı güne kadar yamyamların çadırında idare, ikâme ve idâme edebilmek... Bu iş!!! Her ân değişik her ân zıt istikametlerde yol almaya mecbur, korkunç mikyasta girift ve derin keyfiyetle bu dâva, sırf politika dehâsı bakımından, cihanın en sanatlı cehdine ve en dakik plânına muhtaçtır. Belki 50 , belki 100, belki 300 senelik bu plânın, ana ölçüsü de prensip bakımından bu kadar."

Necip Fazıl böyle planlar yapaduruken bizim sıkılası yanaklı, güzel bıyıklı gülümüz üstadına şöyle bir mektup yazar:

"İslam davasının zerre tavizsiz müdafii Üstadımız'a İslam davasının agora meydanlarında sağırların kulağını patlatacak gür seslilikte aksiyoneri Büyük Doğu Gençliği'nin ruh gıdası mecmuanızı tekrar çıkarışınızdan dolayı size minnettarlıklarımızı arzeder, hangi şartlar altında olursa olsun hal neyi icap ettirirse ettirsin yüzde yüz emrinizde olduğumuzu bildirir hürmetlerimizi sunarız. Yarın elbet bizim elbet bizimdir. Gün doğmuş gün batmış elbet bizimdir."

Aynen üstadının dediği gibi "ılımlı, batıyı aldatıcı, bazen gizli bazen açık" polikalarla bugüne geldi. Kendisi gerçekten değişti mi yoksa şu takiyye dediklerinden mi yapıyor? Kendimi rahatlatmak için biraz budala olasım "yok yok, ABD ve Avrupa buna izin vermez" diyesim geliyor. O da olmadı "ordu bırakmaz, gerekirse darbe yapar kurtarır bizi" diyebilirim. En iyisi yeni cumhurbaşkanı adayımız değişmiştir diyerek onu sevmeye alışmak ya da sadece alışmak(sevgi şart değil, mantık evliliği de olabilir). İçim daraldı, yok mu başka seçenek hatırlayan?

turumcu dedi ki...

ABD ve Avrupa buna izin vermez?
Ordu darbe yapınca biz kurtulmuş oluruz?
Alışmak? (hatta buna iki tane soru işareti)

İç daralmasına pek iyi geldiğim söylenemez, ama CHP durumu bir parodiye dönüştürüp başka seçenekler yaratıyor görünmekte (sadece görünmekte) kararlı anlaşılan.

ayça dedi ki...

kamu olmuşum :)

turumcu dedi ki...

ayçaoyu yoklaması mı demeliydim acep :D