22 Haziran 2007

Ben bir karpuzseverim

Bu karpuz
çok kırmızı
bölüşmek şart

Fotoğraflar flickrdan, şiir Bedri Rahmi Eyüboğlu'ndan alınmıştır.

8 yorum:

erman dedi ki...

Ben tüm meyvelere eşit uzaklıktayım. Elden geldiğince meyveleri sınıf, renk, tat ve faydaları bakımından ayırmamaya çalışıyorum. Ama bir karpu"s"sever tanıdığım var, onun sayesinde ilkelerimden her an vazgeçebilirim. Her gördüğünde "bana karpus getirdin mi?" diye sorar, getirdiğim zamanlarda öyle bir yer ki karşısındakinin ağzının suyu beraber akar. Kıvır kıvır sarı saçları, mavi gözleri ve minicik ellerinin arasında o kocaman ve kırmızı karpus dilimi görülmeye değer. Karpusun suyu her ısırışında ağzının kenarlarından akmaya başlar, dayanamaz hepimiz karpusa saldırırız. İsterse karpus bembeyaz olsun, onunki gönül işidir, farketmez. "Mmmmm, çok güselmiş" der götürmeye devam eder. O bir karpus sevdalısı ve otoritesidir. Ve dediğine göre, o meyvenin adı "karpuz" değil "karpus"muş. Biline...


Not: Pazar akşamı başka konu mu yoktu? Nerden bulacağım şimdi karpusu? Dayanılacak hal değil.

turumcu dedi ki...

Bence sen onu karpuza katık yapıp ye, nasıl da tatlıdır kim bilir :D

erman dedi ki...

Tatlı olmaz mı? Hem de nasıl... Karpus mu daha tatlı yoksa o mu diye sorsalar, ayıp ederler yani. Tek kusuru var; o da kışın karpus yetişmediğini bilmemesi. Her seferinde dudaklarını büzüp duygu sömürüsü yapıyor, olmaz ki ama dimi? Kışın karpus yetişmiyorsa benim günahım ne? Büyüyecek ablası, hem de karpus gibi büyüyecek. Büyüdükçe tatlılaşacak, biz de onu hep hammm yapacağız...

turumcu dedi ki...

Büyüsün, büyüsün ama karpusun kışın yetişmediğini bilmesin, peynir ekmek gibi her daimlik bir besin sansın, tıpkı fil yutmuş bir boa yılanını her zaman ayırt edebileceği gibi.

La Santa Roja dedi ki...

karpuz out kavun in.
nasıl uğraşıyosunuz o minik minik çekirdeklerle anlamam ki...

turumcu dedi ki...

Ne çekirdeği yahu, kim takar çekirdeği :D Üstelik 25 yıllık bir tüketici olarak söyleyebilirim ki şimdiye dek hiçbir yan etkisini görmedim, midende karpuz ağacı çıkar hikayelerine inanmamak gerek yani.

ayça dedi ki...

bu yaz yaklaşık 15 yıllık aradan sonra canım ilk defa karpuz çekti,hem de yedim, o da kabuğuna en yakın çekirdeksiz kısmı olur ya(keleği) orasını. bunca yıldır yemediğimi bildiği halde her kesişinde karpuz yer misin kızım diye soran annemin bir bildiği varmış.

turumcu dedi ki...

Tabi kızım, anneler bilirler, keza sana tarçın yedirebilen ender şeylerden biri benim annemin tarçınlı cevizli kekiydi :)