7 Nisan 2008

Kırmızı Koltuk (Mayıs 2007)

Hero (Ying Xiong), Çin 2002, Yimou Zhang
Uzun süredir izlediğim en "güzel" film. Görüntüler nefes kesici, ekrana kilitlenip kaldım diyebilirim. Her ne kadar hikayenin üçte ikisini zekice ve iyi düşünülmüş bulsam da, maalesef son bölüm film boyunca yükselen beklentimi karşılamadı. Yine de DVDsi edinilmeli, ara sıra raftan çıkarıp dökülen sarı yapraklar eşliğinde Kartanesi ile Ay'ın dövüş sahnesi izlenmeli. Leziz...

Next, ABD 2007, Lee Tamahori
Şimdiye kadar sinemaya uyarlanmış Philip K. Dick eserlerinin damağımızda bıraktığı tad nedeniyle vizyona girer girmez koşarak izlemeye gittiğimiz, ama hevesimizi kursağımızda bırakan bir film. Aksiyon sineması sevenler için izlenebilesi, ama çok özel bir yanı olduğunu söyleyemeyeceğim. Nicholas Cage ne kadar çok film çeviriyor bu arada, değil mi?

Little Miss Sunshine, ABD 2006, Jonathan Dayton - Valerie Faris
Son dönemde moda olan Amerikan aile içi trajedisini birkaç adım ileri taşıyan, herbir karakteri tipleme olmaktan çıkarıp gerçekten yaşayan insanlar haline dönüştürebilmiş, kendini izleten, farketmeden yorum yaptıran başarılı bir film var karşımızda. Gülümsemek ve moral bulmak isteyenler, önden buyrun :)

Copying Beethoven, ABD / Almanya 2006
Agnieszka Hollandİyi oyunculuk izlemek isteyenlere önerimdir. Klasik müzik severler, filmin tüm müzikleri Beethoven'a ait, sırf 9. senfoninin prömiyerinin gösterildiği sahne için bile izlemeye değer bence.

Hiç yorum yok: