20 Temmuz 2008

Kadınca III

La Santa Roja'nın beni mimlemesinin üzerinden 3 ay geçmiş olmasının verdiği utançla yazıyorum, ama haticeye değil neticeye bakarsak yazıyorum :)

İşte saygı duyduğum üç hatun:

1- Cate Blanchett
Bu insanüstü varlık, duruşu oyunculuğu söylemleri giydikleri kısaca her yaptığıyla beğenimi ve takdirimi kazanmış biri. Bünyesinde ona saygı duymamı sağlayacak olandan çok daha fazla özelliği bir arada barındırıyor; akıllı (içinde yer almayı seçtiği filmlerden bu sonuca varıyorum), yetenekli ve işini iyi yapıyor, zevkli ve zarif (ne giydiğini takip etmeye çalıştığım ender insanlardan biri), en çok özendiğim şeylerden biri olan 3 çocuklu bir aileye sahip, ve ropörtajlarından takip ettiğim kadarıyla kim olduğunun ve ne yaptığının tümüyle farkında olan ve bundan memnuniyet duyan bir kadın. Daha ne olsun...

2- Sevin Okyay
Kendisini çok uzun süredir takip ettiğim söylenemez, açıkcası Harry Potter'ın çevirmeni olarak girdi hayatıma. Ama bugüne kadar okuduğum en güzel çeviriyi yapmış olması üstelik bunu serinin sonuna doğru kendi oğluyla birlikte yapması tüm dikkatimi çekti, o gün bugündür takipçisiyim. Sempatik tavırları ve yazıları, duyarlılığı ve geniş eleştirmenlik yelpazesi ile hem hayran olduğum hem de örnek aldığım kadınlardan biri.

3- Sally Potter
Yönetmen, senarist, müzisyen, dansçı, oyuncu... Tüm bunları tek bir potada başarıyla eritip ortaya The Tango Lesson gibi bir filmi çıkartabilen bir kadın... Kendisine saygı duymayayım da kime duyayım.

Buradan bu mim oyununda bayrağı Muhtelif'e devrettiğimi açıklıyor, kendisine bundan sonraki yazılarında başarılar diliyorum :)

* Fotoğrağ, Little Master'a aittir.

2 yorum:

Elif dedi ki...

Hem çok sevindim, hem de yemin ediyorum Pazar günü ödevi hissiyatı yarattı üzerimde :) Kahramanlarımın çoğunun sanal olması da hayatımı bir kez daha düşünmeme neden oldu :) En kısa zamanda yazıcam ben de, senin top 3 muhteşem olmuş

La Santa Roja dedi ki...

Bu kadar yıllık çevirmenlik hayatından sonra, ancak Harry Potter'dan aldığı parayla kendine bir ev satın alabildiğini okumuştum Sevin Okyay'ın. İşinde bu kadar iyi olan bir kadın için ne güzel bir yazgı!