4 Ocak 2010

Cinsel istismarı önlemek

3 haftadır Prof. Dr. Sedat Topçu'nun Cinsel İstismar kitabını okuyorum. Kitabın büyük bir bölümü benim beklentimin dışındaki konulara ayrılmış olsa da, cinsel istismarı önleme ve koruma ile ilgili çok önemli bir noktanın altı çiziliyor:

"Eğer çocuk cinsel eğitim görmüşse, genellikle cinsellikten korkmuyorsa ve cinsel istismar konusunda temel bilgilere sahipse, yabancılarla olan rastlantısal ve kısa süreli cinsel içerikli karşılaşmaların ciddi ve kalıcı etki yapma olasılığı düşüktür. Çocuk eğer, hiç cinsel eğitim görmemişse, cinsellik onun için korkutucu, yasak ve suçluluk yüklüyse, göreceli olarak zararsız karşılaşmalar bile panik tepkilerine, uzun süreli suçluluk duygularına ve kaygıya yol açabilir."

Geç kalınmış bir zamanlamayla, ortaokulda kızlar ve erkekleri ayırıp verilen, bolca kıkırdama ve servis camlarına yapıştırılan orkidlerle sonuçlanan 1 saatlik ders dışında çocukluğumda herhangi bir cinsel eğitim aldığımı hatırlamıyorum. Bu konuda bırakın eğitim kurumlarını, televizyondaki öpüşme sahnelerini sansürleyen bir aile yapımız var maalesef. Halbuki, istismar zincirini bir noktadan kırabilmek için 3 maymunu oynamayı bırakmamız şart!

"Çocuk olayı, sakin ve yatıştırıcı bir biçimde karşılayan bir yetişkine anlatırsa, olayın ilk şoku azalır ve ciddi olarak nitelendirilebilecek karşılaşmalar dahi normal bir çocuğu kalıcı olarak etkilemez."

İstismarcıların önemli bir bölümünün çocukluğunda cinsel istismara uğrayan kişiler olduğunu düşünürsek, bu konuda bilinçlenip kendine güvenen ve 'hayır' diyebilme cesaretine sahip çocuklar yetiştirmemizin bu sorunun ana çözümlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Hiç yorum yok: