26 Şubat 2010

Yeni Perspektif - !f İstanbul 2010Sevgili sinemasever, kalemi kağıdı kap, not al! !f İstanbul 2010'un en başarılı filmlerini açıklıyorum. Vizyona girenleri kaçırma, bizim diyarlara uğramayanları da bul buluştur izle derim.

Mary and Max: Ben bu filmdeki her mektubu saklamak, her sözü zihnimde bir yerlere yazmak istiyorum. Başka da söyleyecek sözüm yok.

Away We Go: Sam Mendes, seni gerçekten çok seviyorum. Her seferinde yüreğime dokunan, farklı ama barındırdığı samimiyet ve hüzün açısından benzeyen filmler yaptığın, sempatinin yanında bolca empati de kurabildiğim karakterler yarattığın için yanaklarından öpüyorum. Bu filmi sevdiğiniz, birlikte aynı yöne baktığınız ve yol aldığınız biriyle izleyin, hayatı paylaşmak üzerine yapılabilecek en güzel filmlerden biri.

Food Inc.: Ne biçim bir ülke bu Amerika diye başlıyorsunuz, vejeteryan olabilir miyim acaba diye düşünüp ah canım annemin yemekleri diyerek salondan ayrılıyorsunuz. Belgesel çok tutarlı, vuruşları çok isabetli, hayvanların çektiği skınıtılar ve sağlığımız üzerinde oynanan oyunların yanı sıra dünyanın en büyük endüstrilerinden biri olan gıda sektörüne ekonomik açıdan yaklaşması (iş güvenliği, ucuz/kaçak işçi çalıştırma, patent hakları vb) ile takdiri hak ediyor. Gösterimden önce etiket hafiyesi olmaya davet edilmemiz vesilesiyle bizi Fikir Sahibi Damaklar'dan haberder etmesi de cabası. Beni en çok etkileyen sözlerden biri çiftçi gibi çiftçi olan adamın "Hayvanlara ve çevreye saygısı olmayan insanların, kendi kültürüne yabancı kültürlere saygılı davranmasını bekleyemem." minvalindeki açıklamasıydı.

Kasi Az Gorbehaye Irani Khabar Nadareh (Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok): İran'dan kötü film çıkmaz desturuyla gittiğim ve beni hiç pişman etmeyen bir film. İran'daki underground müzik üzerine yarı kurgu yarı belgesel, hem müzikseverlere hem de İran'ı merak edenlere tavsiye ederim. Film sonrası yönetmenle yapılan söyleşiyi festival blogundan izleyebilirsiniz.

An Education: Şık ve zarif, eli yüzü düzgün temiz bir film. Tek sorunu kendisini sakin sakin bir yere taşırken birden aman geç kaldım duygusuyla apar topar kapanış yapması ve güme giden mesajı. En büyük artısı ise kendine hayran bırakan Carey Mulligan.

Ayrıca hafiften Being John Malkovic tadı veren Cold Souls ve dehşetengiz sonuyla beni neye uğradığıma şaşırtan Easier With Practice keyifli seyirliklerden, denk gelirseniz izleyip kulaklarımı çınlatabilirsiniz.

Hiç yorum yok: